Haberler

Üniversitemizde Siber Tehditler ve Yeni Yaklaşımlar Konferansı Düzenlendi

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulumuz’da Öğr. Gör. Dr. Semih Çakır’ın sunumuyla “Siber Tehditler ve Yeni Yaklaşımlar” başlıklı konferans gerçekleştirildi.

Meslek Yüksekokulu akademik ve idari personeli ile öğrenci ve misafir katılımcıların ilgi gösterdiği konferansta verilen bilgilerle farkındalık yaratıldı.

Siber güvenlik ve bilgi güvenliğinin tanımları ile başlayan sunumda Dr. Çakır, siber güvenliğin önemini belirterek siber tehdit, siber savaş, siber casusluk ve siber suç kavramlarını örnekler ile ifade etti. Sunumun ilerleyen aşamalarında Dünya ve Türkiye’den istatistiki bilgiler verilerek yaklaşan tehlikenin ayak sesleri vurgulandı. Sosyal mühendislik yöntemlerinden olan “Oltalama (Fishing)” saldırılarının kullanıcıları nasıl tehdit ettiğini ve çalışma mantığını örnek bir oltalama saldırı uygulaması ile gösteren Dr. Çakır, yeni trendlerden kripto paralar, metaverse, NFT, blok zinciri ve deepfake kavramları ve olası riskleri hususunda açıklamalarda bulundu.

Siber tehditlere ve veri kaybına karşı alınacak önlemlerin temelde bireylerde bilgi güvenliği konularında farkındalık yaratarak sağlanabileceğinin altının çizildiği ve kuvvetli şifrelemenin vurgusunun yapıldığı konferans soru ve cevap bölümleriyle son buldu.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin